Spisu treści:

Anonim

Świat sportu jest wypełniony wieloma interesującymi grami w piłkę, między innymi piłka nożna i futsal. Pomimo tej samej podstawowej zasady, piłka nożna i futsal mają wiele różnic, które sprawiają, że są to dwa różne sporty, które zostały zatwierdzone przez FIFA (Fédération Internationale de Football Association). Ten artykuł skupia się na szczegółowych różnicach między sportami szybkimi i strategicznymi. Piłka nożna, piłka nożna, futsal i kickball mogą brzmieć podobnie, ale mają sporo różnic. Mogą jednak zawierać kilka wspólnych zasad, a może też ten sam cel!

Piłka nożna kontra futsal

Różnica między piłką nożną a futsalem polega na tym, że piłka nożna jest grą na świeżym powietrzu i ma 11 graczy na boisku, podczas gdy futsal jest grą halową z mniejszym stadionem i ma 5 graczy na boisku. Obaj mają ten sam główny cel, aby „strzelić najwięcej goli” wygrywając mecz. Futsal jako nowo uznana gra zyskuje wiele uwagi ze względu na swoją taktyczną rozgrywkę i ciekawe zasady.

Piłka nożna to gra terenowa rozgrywana pomiędzy 22 graczami, której podstawowym celem jest zdobywanie „goli”. Jeden bramkarz (zwany także bramkarzem) i dziesięciu graczy z pola tworzą skład jednej drużyny piłkarskiej. Zapolowi specjalizują się w ataku lub obronie, lub w obu. Drużyna zazwyczaj dzieli się na obrońców, pomocników, napastników i skrzydłowych, jednak zawodnicy mogą swobodnie poruszać się po boisku. Piłka nożna to nazwa nadana sportowi w Ameryce Północnej, podczas gdy piłka nożna to nazwa nadana w pozostałej części globu.

Futsal to zatwierdzona przez FIFA nowa gra w piłkę halową. Słowo „futsal” to skrót od „futbol sala” w języku hiszpańskim. Jest rozgrywany między dwoma zespołami, z których każda ma pięciu graczy na boisku w dowolnym momencie, z „latającymi” zamiennikami i mniejszą, twardszą i mniej elastyczną piłką niż standardowa piłka nożna. Ta gra jest uważana za narzędzie rozwojowe i oparte na doświadczeniu dla standardowej 11-stronnej piłki nożnej. Inauguracyjne zawody UEFA odbyły się w 1996 roku, w którym zwyciężyła Hiszpania, a pełny europejski turniej futsalowy UEFA odbył się w 1999 roku, w którym zwyciężyła Rosja.

Tabela porównawcza między piłką nożną a futsalem

Parametry porównania

Piłka nożna

Futsal

Definicja

Sport, skoncentrowany na piłce, którą trzeba strzelić do bramki drugiej drużyny. Jest to gra terenowa. Sport, oparty na piłce, która służy do strzelania bramek. Jest rozgrywany przez dwie drużyny i jest grą halową.
Rozmiar pola

Profesjonalny kort do futsalu ma zazwyczaj wymiary 20m na ​​40m. To o wiele mniej niż mecz jedenastu. Długość wynosi 105 metrów, a szerokość 68 metrów. Zachęca się kluby do oznaczania swoich boisk zgodnie z tymi wytycznymi, gdy tylko jest to możliwe.
Czas gry

Mecz potrwa 90 minut, ze zmianą końcówek po 45 minutach i 15-minutową przerwą po tym. 20-minutowe połowy, czas między dwiema połowami nie może być dłuższy niż 15 minut.
Zastępcy i liczba graczy

3 zmiany (nie na boisku) Nieograniczone zmiany „latające” (12 graczy w drużynie)
Wymiary kuli

Piłka nożna musi mieć obwód 68–70 cm (27–28 cali) i wagę 410–450 g, aby była uznana za legalną. Piłka do futsalu jest mniejsza niż piłka w standardowym rozmiarze 4, ale większa niż piłka w rozmiarze 3, o średnicy od 24,61 ″ do 25,0 ″.

Czym jest piłka nożna?

Piłka nożna to sport zespołowy, w którym dwie 11-osobowe drużyny rywalizują na standardowym boisku z dwoma „strefami D” i czterema słupkami (2 słupki to jedna bramka). Drużyna musi być zrównoważona, z odpowiednią liczbą pomocników, obrońców, napastników, skrzydłowych i bramkarzy. Ten sport jest zarządzany przez FIFA i UEFA i przyciąga udział z całego świata. W oparciu o uczestnictwo mecze piłkarskie są rozgrywane na arenie międzynarodowej lub krajowej między różnymi klubami.

Piłka nożna to najbardziej konkurencyjna liga na świecie, w której uczestniczy ponad 250 milionów ludzi w ponad 200 krajach. Najbardziej popularna jest w Europie, Ameryce (północ i południe) oraz na dużej części subkontynentu azjatyckiego. Wiele krajów aktywnie uczestniczy w rozgrywkach pucharów świata FIFA i UEFA, a także Euroligi.

W przeciwieństwie do głównych sportów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w większości krajowych lig piłkarskich nie ma fazy play-off poza sezonem. Po tym, jak każda drużyna grała ze sobą u siebie i na wyjeździe, drużyna, która zajmuje pierwsze miejsce w tabeli na koniec sezonu, jest zwykle ogłoszonym mistrzem. Większość turniejów ligowych zapewnia zwycięskiej drużynie trzy punkty. Remis, często nazywany remisem, zapewnia obu drużynom jeden punkt.

Co to jest futsal?

Pierwotnie przeznaczony do gry na boisku do koszykówki, futsal został stworzony w Urugwaju w latach 30. XX wieku przez nauczyciela Juana Carlosa Cerianiego. Przepisy były oparte na liczebności drużyn koszykarskich w pięciu drużynach i 40-minutowym czasie rywalizacji na boisku do piłki ręcznej. A potem został spopularyzowany pod powszechnie znaną nazwą Futsal.

Rozmieszczenie i konfiguracja drużyn futsalowych może być nieco trudne do zrozumienia. Ze względu na efemeryczny charakter futsalu, zawodnicy na boisku często grają na boisku, ale mają podstawowe obowiązki. Nie każda konfiguracja wykorzystuje każde gniazdo. Gracze „uniwersalni” mogą oznaczyć dowolną korzystną pozycję. A także zamieniać się pozycjami wśród 5.

Drużyny mogą korzystać z „latającego bramkarza”, czyli zawodnika na boisku, który nosi spersonalizowaną koszulkę w kolorach bramkarza. Trenerzy mogą wykorzystać strategię gry siłowej, aby wpływać na gry, a zwłaszcza dążyć do celów, gdy są słabi. Jest czterech sędziów: sędzia na linii bocznej naprzeciw ławek i sędzia drugi na linii bocznej drużyny przeciwnej, trzeci sędzia w pobliżu miejsca pośrodku boiska, aby śledzić zmiany i faule, oraz sędzia liniowy. Bramkarze mogą dotrzeć do niemal każdego obszaru bramek futsalu, mniej strzałów w futsalu kończy się siatką.

Główne różnice między piłką nożną a futsalem

Wniosek

Piłka nożna i futsal to jedne z najczęściej granych gier na całym świecie i wymagają mnóstwa umiejętności, aby zabłysnąć. Piłka nożna i futsal mają ten sam cel, jakim jest zdobywanie „goli”, a także są uważane za sport strategiczny i taktyczny, który wymaga czystej pracy zespołowej.

Zrozumienie różnic to jednak tylko wierzchołek góry lodowej w tej fascynującej, skomplikowanej grze. Bez względu na to, jak dobrze zrozumiesz zasady, przejście z 11-a-side na futsal będzie początkowo trudne i to samo dotyczy klasycznego amerykańskiego futbolu z 11-osobowymi drużynami. Piłka nożna wymaga wielu umiejętności i strategii w porównaniu z futsalem.